Stary (nowy) Portal Podatkowy

Ministerstwo Finansów odpaliło Portal Podatkowy, który jest kolejną częścią serwisu finanse.mf.gov.pl. To kopalnia wiedzy dotyczącej podatków, czyli właściwie to samo z czego już mieliśmy przyjemność korzystać. Czy dostaniemy coś więcej?

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów uruchomiło kolejną część serwisu finanse.mf.gov.pl – Portal Podatkowy. Zgodnie z zapewnieniami twórców, miejsce to miało raz na zawsze zebrać wszelkie informacje związane z podatkami w taki sposób, by życie podatnika stało się łatwe i przyjemne. Miał to być portal intuicyjny, funkcjonalny i łatwy w obsłudze. Miał… ale czy faktycznie tak jest?

Portal Podatkowy jest kopalnią wiedzy i tego odebrać mu nie możemy. Znajdziemy tu informacje dotyczące przepisów podatkowych, kalendarz z ważnymi terminami oraz kalkulatory, przy pomocy których obliczmy np. PIT i VAT. Dodatkowo, użytkownicy znajdą tutaj pełną bazę wszystkich formularzy, które aktualnie obowiązują w Polsce. Mówiąc „wszystkie” mam na myśli zarówno te tradycyjne, które (nadal) musimy drukować oraz te interaktywne, które możemy złożyć drogą elektroniczną. Ciekawą opcją są wyszukiwarki, przy pomocy których możemy na przykład wyszukać organizacje pożytku publicznego.

Muszę przyznać, że Portal Podatkowy trochę zawiódł moje oczekiwania. Głośne otwarcie nowej części dużego serwisu jakim jest finanse.gov.pl ma się nijak do funkcjonalności, które zostały udostępnione użytkownikom. Bardzo duża część treści została zwyczajnie przekopiowana z innych części działającego już wcześniej serwisu. Przykłady takiego „copy paste” można by mnożyć. Widać to chociażby Tutaj i Tutaj

Treść jest dokładnie taka sama, tylko miejsce inne. Zamiast „asystenta”, podatnik otrzymał teraz „niezbędnik”. Muszę przyznać, że nie raziłoby mnie to tak bardzo, gdyby nie fakt że stary „asystent” nadal funkcjonuje, a więc mamy zdublowaną treść na tym samym serwisie. To samo też dotyczy np. kalkulatorów podatkowych. One już były dostępne na portalu finanse.mf.gov.pl, ale w innym miejscu (notabene nadal tam są).

Oczywiście byłbym niesprawiedliwy, gdybym nie powiedział ani jednego dobrego słowa o tym portalu. Bardzo cieszy mnie fakt, że na pierwszym miejscu w menu widnieją e-deklaracje. Jest to jeden z bardziej udanych projektów polskiej e-administracji, do którego co roku przekonuje się coraz większa liczba podatników. (Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj) Bardzo dobrze, że twórcy nie schowali tej funkcjonalności, tylko otrzymała ona zasłużone pierwsze miejsce. Warto także wspomnieć o zakładce „Ważne Terminy”, gdzie podatnicy znajdą przedstawione w graficzny sposób wszystkie istotne daty, o których nie należy zapominać.

Podsumowując, uważam że Ministerstwo Finansów troszkę zmarnowało potencjał nowego Portalu Podatkowego, który właściwie na razie nie jest niczym nowym. Pozostaje trzymać kciuki, by w marcu 2015 roku się to zmieniło. Wtedy też ma zostać udostępniona, aktualnie przygotowywana dodatkowa funkcjonalność Portalu Podatkowego. Niestety prace nad nią się przedłużają. Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów – „W związku z koniecznością renegocjacji kontraktu z Generalnym Wykonawcą (firma Sygnity – PAP) termin produkcyjnego uruchomienia Portalu Podatkowego musiał zostać przesunięty na marzec 2015 roku. To opóźnienie wynikło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który nie dostarczył na czas zamówionych produktów informatycznych”.

Gdy projekt zostanie ukończony użytkownicy otrzymają bezpośredni, dostępny po zalogowaniu kanał komunikacji z organami podatkowymi. Przy pomocy swojego indywidualnego konta, każdy z nas będzie mógł przeglądać własne dane podatkowe oraz wysyłać elektroniczne deklaracje. Oczywiście warto podkreślić, że wysyłanie e-deklaracji podatkowych możliwe jest już teraz przy pomocy wspomnianego wyżej pluginu czy rozwiązań komercyjnych, takich jak e-pity (Więcej informacji Tutaj). Dodatkową funkcją konta będzie możliwość elektronicznego odbierania i składania pism podatkowych do odpowiednich organów. Warto czekać? Miejmy nadzieję, że ta funkcjonalność pociągnie za sobą większe zmiany, niż publikacja tych samych treści, ale pod innym adresem.

Portal Podatkowy znajdziecie Tutaj
Więcej informacji na temat prac nad Portalem Podatkowym znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.