Straciłeś dowód osobisty? Zgłoś to online!

Straciłeś w niewyjaśnionych okolicznościach swój dowód osobisty? Teraz możesz poinformować urzędy o jego stracie drogą elektroniczną! Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nowy, zdecydowanie bardziej intuicyjny formularz elektroniczny. Co się zmieniło? 
Zdażyło Wam się w życiu stracić dowód osobisty lub inny ważny dokument? A może ktoś ukradł Wam cały portfel? Doskonale wszyscy wiemy jak dużo po takim zdarzeniu załatwiać trzeba spraw. Blokada kart płatniczych, informowanie urzędów o zagubionym dokumencie tożsamości, wyrabianie nowych dokumentów… współczuję każdemu kto jest zmuszony przez to przechodzić. Teraz zaginięcie, utratę lub zniszczenie dowodu osobistego możecie zgłosić online!
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, ponad 500 tysięcy Polaków rocznie zgłasza utratę swojego dowodu osobistego. Pół miliona ludzi… sporo. To tak naprawdę tyle ile mieszkańców ma np. Poznań. Sam w nim mieszkam… gdyby teraz wszyscy dookoła mnie stracili swój dowód? Wyobrażacie sobie te kolejki w urzędach? Od września można w wygodny i łatwy sposób poinformować odpowiedni urząd o zaistniałym incydencie w pełni online. Szybko, prosto i wygodnie. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało zupełnie nowy formularz, który jest bardziej klarowny i intuicyjny.

Na stronie Gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje najczęściej podawane przez Polaków przyczyny utraty dowodu osobistego. „Jako powód unieważnienia dowodu osobistego w 2016 r. Polacy podawali najczęściej: jego utratę (393 000), zniszczenie (119 000), reklamację (14 000). Urzędy otrzymują również 9 000 dowodów znalezionych przez inne osoby. W 53 000 przypadków Polacy podają inne przyczyny. Jak pokazują statystyki do utraty dowodu osobistego dochodziło najczęściej w sierpniu i wrześniu, a najrzadziej w pierwszym kwartale roku”.

Nikomu nie życzę i sam też specjalnie tej e-usługi nie będę testował, ale warto pamiętać o możliwości zgłoszenia utraty dowodu przez internet. Wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl i wypełnić prosty formularz. Następnie podpisujemy go naszym Profilem Zaufanym, który również możemy otrzymać bez wychodzenia z domu. (Więcej na ten temat Tutaj).

Pamiętajcie, że jeśli stracicie swój dowód, możecie również złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu przez internet.

Cieszy mnie fakt, że Ministerstwo Cyfryzacji nie tylko tworzy nowe e-usługi, ale także poprawia te już działające.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.