UKE – Mapy Zapotrzebowania

Kolejne, warte śledzenia miejsce w polskim Internecie. Strona Urzędu Komunikacji Elektronicznej, poza szeregiem faktów i informacji, udostępnia nam także Mapy Zapotrzebowania. Dzięki nim, możemy w łatwy sposób analizować aktualne dane dotyczące zgłoszeń o braku Internetu stacjonarnego, telefonu stacjonarnego, a także o zapotrzebowaniu na Hot Spoty.

Mapy oraz Tabele są stale aktualizowane i za pomocą kolorów pokazują, gdzie w Polsce jest największy problem z takimi mediami jak Internet czy Telefon. Tworzone są one na podstawie zgłoszeń samych użytkowników i przy jej pomocy możemy przeglądać aż cztery różne poziomy szczegółowości (kraj, województwo, powiat, gmina).

Poziom zapotrzebowania został obliczony na podstawie ŚrZ – Średniej liczby zgłoszeń. Wskaźnik ten został wyliczony w różny sposób zależny od poziomu zagłębienia. Dla kraju, podzielono liczbę wszystkich zgłoszeń przez liczbę mieszkańców Polski w przeliczeniu na 10000 osób. Na poziomie województw dzielono zgłoszenia przez liczbę ludzi mieszkających w województwie w przeliczeniu na 10000 osób. Analogicznie zrobiono dla powiatów i gmin.

Dane zawarte na mapach UKE zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. W momencie gdy piszę ten artykuł wskaźnik zapotrzebowania na Internet stacjonarny w skali całego kraju wynosił 2,60 zgłoszenia na 10000 osób, co oznacza, że na 10 tysięcy Polaków, niemal trzy osoby zgłaszają brak tego medium.
Możemy też zobaczyć, że w całym kraju województwo łódzkie wypada najsłabiej. W porównaniu do reszty województw, gdzie średnia liczba zgłoszeń nie przekracza tysiąca, w łódzkim liczba ta wynosi 2859. To dużo. Pora to zmienić. Następne w kolejce jest województwo podlaskie. Pomimo, że ma ono mniej zgłoszeń niż np. mazowieckie to i tak jej ŚrZ jest wysokie. Jest to spowodowane mniejszym zaludnieniem terenu. Najmniejszą liczbę wniosków ma województwo opolskie.

Trzeba zadać sobie pytanie o czym świadczą te dane? Czy brak zgłoszeń jest równoważny z brakiem zapotrzebowania na te media, czy może jest równoważny z brakiem wiedzy o istnieniu takiej mapy. Należy konieczne poinformować obywateli o jej tworzeniu. Pomoże ona zmienić ich życie na lepsze. Bardzo dobrze, że takie mapy powstają. Zgłoszenia przesyłane są przez samych zainteresowanych czyli nas obywateli. Zachęcam Was do wysłania informacji za pomocą ankiety, która znajduje się na stronie UKE (Tutaj) jeżeli nie macie dostępu do Internetu. Ja skorzystałem z tej możliwości i zgłosiłem zapotrzebowanie na Internet szerokopasmowy.

Ankiety dotyczące innych mediów znajdują się Tutaj: Brak Telefonii stacjonarnej, Zapotrzebowanie na Hot Spot.

Link do Mapy znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.