Wpisz się do rejestru wyborców w 5 minut! Zostało kilka dni!

Moi Kochani! Postanowiłem szybko przetestować usługę dokonywania wisu do rejestru wyborców online. „Szybko” w tym przypadku okazało się naprawdę prawdą! Z zegarkiem w ręku (i robieniem screenów) cała procedura od zalogowania się do systemu Obywatel.gov.pl, aż po wysłanie wniosku trwała w moim przypadku 5 minut i 34 sekundy! Teraz będę mógł zagłosować w gminie, której mieszkam, a nie w tej w której jestem zameldowany. Po prostu!

Ale od początku. Chcesz zagłosować w nadchodzących wyborach, ale nie mieszkasz w miejscu zameldowania? A może mieszkasz w Polsce, ale jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej? Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz musisz w urzędzie lub online złożyć szybki wniosek by wpisano Cię do rejestru wyborców. Byś mógł pójść do punktu wyborczego i zagłosować. Wybory samorządowe są o tyle istotne, że ich wynik faktycznie może przełożyć się na zmiany w twoim mieście. Jeśli oddasz głos – masz szansę zmienić coś w swojej okolicy na lepsze! Zrób to! Możesz online!

Czego Ci trzeba? Profilu Zaufanego. Nie masz go? Wystarczy go założyć online przy pomocy swojego banku (Więcej o tym Tutaj i Tutaj) lub klasycznie via Obywatel.gov.pl. Więcej instrukcji we wskazanych linkach. Zaloguj się do systemu Obywatel.gov.pl i wybierz interesujący nas wniosek – bezpośredni Link Tutaj).

Wniosek składa się z 3 ekranów i dosłownie kilku pól do wypełnienia. Zresztą… połowa pól jest już uzupełniona dzięki temu, że system pobiera dane ze swoich baz. Brawo! Poniżej zamieszczam screeny, by udowodnić Wam jakie to proste! Dane osobiste – zamazałem, dlatego pola są puste.

Wybierz obywatelstwo…

Sprawdź poprawność swoich danych

Jeśli jakaś część wniosku jest niejasna… po prawej znajdziesz podpowiedzi dotyczące konkretnych pól. W dalszej części ekranu wybierz urząd gminy do którego chcesz złożyć wniosek, czyli do tego w którym chcesz głosować. Następnie sprawdź poprawność swoich danych osobowych.

By złożyć wniosek musisz – tak jak w urzędzie – przedstawić swój dowód osobisty. A więc zrób zdjęcie obu stron dowodu i załaduj je do formularza. Możesz wybrać też paszport.

Następnie pojawi się kolejna zakładka formularza, gdzie uzupełnione będą Twoje dane dotyczące miejsca zamieszkania. Moje były już uzupełnione – naturalnie wyczyściłem formularz na potrzeby stworzenia screena.

Zadeklaruj adres zamieszkania

Na sam koniec – musisz wprowadzić adres zamieszkania – zgodny z prawdą. Na tej też podstawie zostanie Ci przydzielony nowy okręg wyborczy. Następnie zaznacz oświadczenie, że podane dane są faktycznie Twoim adresem zamieszkania.

W ostatnim kroku formularza wyświetla się podsumowanie wniosku. Sprawdź poprawność wszystkich wprowadzonych danych i podpisz wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego. Wniosek po podpisaniu zostanie wysłany do wskazanego przez Ciebie urzędu. Proste? No pewnie, że proste! Brawa dla Ministerstwa Cyfryzacji i Twórców formularza, który z wyborów na wybory jest jeszcze prostszy. Tym razem poszło mi znacznie szybciej niż kilka lat temu.

Idźcie na wybory! Skorzystajcie z przywileju demokracji! Nie ma już wymówki, że za dużo formalności! Wystarczy 5 minut z Waszej Doby! 🙂

Udostępniajcie i korzystajcie!

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.