Wrocław stawia na sztuczną inteligencję! Inne miasta pójdą w jego ślady?

Wrocław stawia na sztuczną inteligencję. W stolicy Dolnego Śląska rozpoczął się pilotaż polegający na wykorzystaniu inteligentnych kamer w autobusach MPK. Ma to pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a rządzącym na podejmowanie bardziej trafnych decyzji. W jaki sposób ma to działać? Przeczytaj! 

Sztuczna Inteligencja (SI)… Jakie macie pierwsze skojarzenie z tą frazą? Widzicie Arnolda Schwarzenegger’a z jednym czerwonym okiem i egzo-szkieletem pod skórą… czy może widzicie potencjał… przyszłość i rozwiązania, które mogą przydawać się ludzkości?

Osobiście SI jest dla mnie arcyciekawym zagadnieniem, które ma szansę wprowadzić ludzkość w zupełnie nową erę i pozwoli nam znaleźć rozwiązania dla zagadek, które wciąż czekają na odpowiedź. Z ogromnym zaciekawieniem przyglądam się nowym rozwiązaniom, które pojawiają się na świecie i mają znamiona sztucznej inteligencji. Tym razem trafiłem na ciekawostkę z Wrocławia. W tym mieście na ulice wyjadą autobusy posiadające inteligentne kamery. Dzięki nim ma zwiększyć  się bezpieczeństwo na drogach i poprawić się infrastruktura miasta.

Dzięki współpracy MPK Wrocław z Karson Technology dziesięć autobusów zostanie wyposażonych w kamery pozwalające badać stan nawierzchni ulic, działanie sygnalizatorów świetlnych i oznakowanie dróg. Dodatkowo, materiał zebrany przez pojazdy pozwoli wskazać miejsca niebezpieczne. Autobusy z kamerami w ramach pilotażu będzie przez 3 miesiące podróżować tą samą trasą i zbierać informacje. Gdy kamera odnotuje nową dziurę w nawierzchni lub miejsce niebezpieczne, to zostanie ono umieszczone na mapie. Służby miasta odpowiedzialne za infrastrukturę i transport zyskają doskonałe narzędzie, które pozwoli im zdecydowanie lepiej zaplanować prace naprawcze, czy modernizacyjne.

Osobiście uważam, że to rozwiązanie ma ogromny potencjał. W czasach, gdy dróg mamy coraz więcej, a tłok na ulicach jest ogromny sztuką jest odpowiednio planować naprawy, czy na bieżąco uzupełniać braki w oznakowaniu. Jeszcze trudniej zaplanować odpowiednio zmiany sygnalizacji świetlnej, by korki na ulicach nie powstawały. Autobusy, które kursują po mieście tymi samymi trasami przez długi czas mają szansę przyczynić się do budowania Smart Cities w Polsce, które dostosowują się do ich mieszkańców.

Uczymy się od najlepszych i największych. Google od dawna wykorzystuje informacje o liczbie nadajników GPS, które znajdują się na danej ulicy aby określić natężenie ruchu, a jeśli istnieje możliwość proponuje nam objazd, który pozwala skrócić czas przejazdu. Dzięki inteligentnym kamerom będzie można zbierać informacje o miejscach niebezpiecznych, o dziurach wymagających naprawie i tak dalej. Nic tylko korzystać! Jestem ciekaw, jakim efektem zakończy się ten pilotaż i kiedy inne miasta Polski pójdą śladem Wrocławia.

Więcej na ten temat znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.