Wybory prezydenckie – #ZostańwDomu i dopisz się do spisu wyborców

Moi Kochani! Zbliżają się wybory prezydenckie. Postanowiłem szybko przetestować dla Was usługę dokonywania wisu do spisu wyborców online. e-Usługa wykorzystuje znany już nam dobrze wzór procesu, jednak została specjalnie przystosowana pod najbliższe wybory. Wystarczy wejść na stronę Gov.pl, wybrać odpowiednią usługę, wpisać swoje dane i podpisać dokument przy pomocy Profilu Zaufanego! Cały proces trwa 5 minut! Teraz będę mógł zagłosować w gminie, której mieszkam, a nie w tej w której jestem zameldowany. Po prostu!

Zbliżające wybory prezydenckie mogą być wyjątkowe. Tak naprawdę nikt jeszcze do końca nie wie jak one będą przebiegać. W dobie szerzącego się po świecie i w Polsce koronawirusa, panuje globalna kwarantanna. Sam uczestniczę w akcji #ZostańwDomu i siedzę w mieszkaniu już ponad miesiąc wychodząc z domu tylko na zakupy raz na dwa tygodnie. Sytuacja jest naprawdę wyjątkowa, więc rządzący również głowią się, czy i jak przeprowadzić te wybory. Sporo krajów przesunęło wybory, by nie narażać rodaków. Inne kraje preferują wybory korespondencyjne i wydaje się, że Polska również dąży do tego rozwiązania. Czy to najbezpieczniejsze rozwiązanie zarówno biorąc pod uwagę zagrożenia związane z wirusem, jak i proceduralne? Nie wiem. Jestem natomiast fanem nowoczesnych rozwiązań, więc w tym momencie aż kusi mnie podjęcie tematu wyborów przeprowadzonych online… ale nie po to tu jesteśmy. Zostawię ten temat na osobny artykuł.  🙂

Od początku. Chcesz zagłosować w nadchodzących wyborach prezydenckich (niezależnie czy odbędą się one w sposób tradycyjny, czy korespondencyjny), ale nie mieszkasz w miejscu zameldowania? A może mieszkasz w Polsce, ale jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej? Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz musisz w urzędzie lub online złożyć szybki wniosek, by wpisano Cię do spisu wyborców. Chcesz mieć wpływ na to co dzieje się w Twoim kraju? Dopisz się do spisu wyborców! Masz na to czas do 5 maja 2020 roku. 

Czego Ci trzeba? Profilu Zaufanego. Nie masz go? Wystarczy go założyć online przy pomocy swojego banku (Więcej o tym Tutaj i Tutaj) lub klasycznie via Obywatel.gov.pl. Więcej instrukcji we wskazanych linkach. Zaloguj się do systemu Obywatel.gov.pl i wybierz interesujący nas dzisiaj wniosek – bezpośredni Link Tutaj).

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się z zaledwie 4 ekranów i dosłownie kilku pól do wypełnienia. Zresztą… większość pól jest już uzupełniona dzięki temu, że system pobiera dane ze swoich baz. Brawo! Poniżej zamieszczam screeny, by udowodnić Wam jakie to proste! Dane osobiste – zamazałem, dlatego pola są puste.

Jeśli jakaś część wniosku jest niejasna… po prawej znajdziecie podpowiedzi dotyczące konkretnych pól. Portal również automatycznie podpowiada wypełnienie pól dotyczących adresu i urzędu, do którego należy dany wniosek wysłać.

Zaloguj się przy pomocy loginu lub bankowości elektronicznej

Odpowiedz na podstawowe pytania

Wpisz adres, pod którym będziesz czasowo przebywać w dniu wyborów

W etapie trzecim i czwartym należy uzupełnić swoje dane osobowe. Jeśli wcześniej uzupełniłeś je podczas zakładania Profilu Zaufanego, system zaciągnie je automatycznie. Wystarczy je sprawdzić, jeśli to konieczne dokonać aktualizacji i zapisać. Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku trzeba było do wniosku o dopisanie do spisu wyborców również dodać załącznik ze zdjęciem swojego dowodu osobistego. Teraz, nic nie trzeba załączać. Cała procedura jest jeszcze prostsza i szybsza.

W ostatnim kroku formularza wyświetla się podsumowanie wniosku. Sprawdź poprawność wszystkich wprowadzonych danych i podpisz wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego przez ePUAP lub korzystając z Profilu Zaufanego. Wniosek po podpisaniu zostanie wysłany do wskazanego przez Ciebie urzędu. Proste? No pewnie, że proste! Brawa dla Ministerstwa Cyfryzacji i Twórców formularza, który z wyborów na wybory jest jeszcze prostszy. Tym razem poszło mi znacznie szybciej niż kilka lat temu.

Link do wniosku o dopisanie do spisu wyborców: 
https://www.gov.pl/web/gov/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow

(osobiście, przy próbie wysłania wniosku o dopisanie do spisu i logowaniu Profilem Zaufanym usługa wywaliła mi błąd i zerwała połączenie. Coś nie tak z autoryzacją musiało się wydarzyć. Mam nadzieję, że Wasze wnioski przejdą bez większych problemów!)

Po wysłaniu wniosku do urzędu, na Waszego e-maila trafi potwierdzenie.

#ZostańwDomu ale Idźcie na wybory! Skorzystajcie z przywileju demokracji! Nie ma już wymówki, że za dużo formalności! Wystarczy 5 minut z Waszej Doby! 🙂

Udostępniajcie i korzystajcie! Noście maseczki, myjcie ręce i dbajcie o siebie i bliskich!

Po prostu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.