Zgłoś kupno/sprzedaż auta bez wychodzenia z domu!

e-Usługi przeżywają oblężenie i rośnie ich popularność! Coraz więcej ludzi korzysta z elektronicznych rozwiązań, by załatwiać sprawy urzędowe. W Polsce od początku roku 200 tysięcy razy zgłoszono sprzedaż/kupno pojazdu. Zobaczcie jakie to proste!

Ostatnie miesiące w Polsce i na świecie to był istny rollercoaster spowodowany pandemią Covid-19. Każdy z nas miał wiele niepokojów związanych z rozwojem sytuacji w kraju i poza jego granicami. Choć liczba nowych przypadków Covid zdaje się normować, a krzywa zachowań „wypłaszczać”, to wciąż panuje pewien niepokój jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Dlatego ten czas wbrew pozorom jest idealny do promowania e-usług. Dziś trochę opowiem o możliwości zgłaszania kupna / sprzedaży pojazdu bez wychodzenia z domu.

Od początku roku Polacy po zakupie auta nie muszą udawać się od razu do urzędu. Mogą drogą elektroniczną zgłosić transakcje. Widać, że e-usługa spodobała się Polakom, ponieważ od początku roku skorzystało z niej 200 tysięcy ludzi! Brawo!

Po dokonaniu zakupu lub sprzedaży osoba zainteresowana w normalnej rzeczywistości miała miesiąc na zgłoszenie tej sytuacji w urzędzie. Teraz, z racji panującej pandemii został ten okres wydłużony do 180 dni. Niemniej, nie musicie w ogóle udawać się do urzędu, by załatwić tę sprawę!

Zarówno zbywający, jak i nabywający pojazd muszą zgłosić ten fakt w urzędzie. W jaki sposób można to zrobić przy pomocy e-usługi? To proste! Przygotujcie dane pojazdu (marka, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny), dane zbywcy lub nabywającego pojazd, oraz skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zakup/sprzedaż pojazdu.

Kiedy wszystkie dokumenty macie już przygotowane , wejdźcie na stronę GOV.pl – Bezpośredni link do e-usługi Tutaj. Odpowiadając na kilka pytań system przygotuje dla Was odpowiednie pismo, które należy uzupełnić i postępować zgodnie z instrukcjami. Nie zapomnijcie o załączeniu wcześniej przygotowanych skanów! Na końcu zweryfikujcie, czy wszystkie dane są poprawnie wpisane i zaadresujcie formularz.

Na końcu podpiszcie Profilem Zaufanym swoje pismo i wyślijcie je do odpowiedniego urzędu! Nie macie Profilu Zaufanego? Koniecznie go załóżcie! Możecie to zrobić również bez wychodzenia z domu! Więcej informacji Tutaj. Rejestracja zgłoszenia następuje automatycznie.

Osobiście uważam, że to świetnie iż nie musimy udawać się do urzędu, gdzie będziemy musieli zgłosić zakup lub sprzedaż naszego pojazdu. Zawsze to jedna rzecz mniej do załatwienia w urzędzie. Niemniej, i tak do tego urzędu udać się będziemy musieli, by przerejestrować auto. Szkoda, że ta e-usługa nie jest tożsama z rozpoczęciem procesu przerejestrowania pojazdu. Skoro dowodu rejestracyjnego i tak wozić ze sobą nie musimy, to może można by dokonać przerejestrowania online i jedynie później udać się po „twardy” dowód rejestracyjny i nowe tablice rejestracyjne? Takie rozwiązanie jeszcze bardziej usprawniłoby proces kupowania auta. Nie myślicie?

Więcej informacji na temat tej e-usługi znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – Tutaj

Share

4 thoughts on “Zgłoś kupno/sprzedaż auta bez wychodzenia z domu!

  1. Przy zbyciu pojazdu to wystarczy i faktycznie działa. Przy nabyciu to nic nie daje bo trzeba zmienić Dowód Rejestracyjny i ewentualnie tablice rejestracyjne, a to wiąże się z dwiema wizytami w urzędzie.

  2. Przy zbyciu to faktycznie wystarczy i działa. Ale przy nabyciu trzeba zmienić dowód rejestracyjny i ewentualnie tablice, a to wiąże się z dwiema wizytami w urzędzie

  3. Kupno samochodu bez wychodzenia z domu powinno być tak łatwe jak dwa razy. Usługi historii samochodów, takie jak carVertical, pozwalają na sprawdzenie historii samochodu w domu, zdalne usługi, takie jak motocontroler, mogą sprawdzić wybrany samochód i zapewnić ekspertyzy, oficjalni dealerzy samochodów rozpoczęli sprzedaż samochodów online, umożliwiając kupującemu zakup nowego samochodu bez wychodzenia z domu. Rejestracja online to więc nieunikniony krok podyktowany przez rynek i nowe technologie. Byłoby fajnie dla władz publicznych nadążać w tej dziedzinie, ale i być krokiem naprzód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.